Newsletter

Article 2. Kahuna specialties


Kahunas specielties on old Hawaii


Aia ke ola I ka waha; aia ka make I ka waha – słowa mają moc tworzenia i moc zniszczenia.

Na dawnych Hawajach rozwinięto wiele ścieżek uzdrawiania.

Kahuna a’o  -  nauczyciel - czarownik

Kahuna a’o zajmował się przekazywaniem rytuałów, pieśni, znaczenia symboli (pozostawionych do dzisiaj w postaci petroglifów na polach zastygłej lawy). U niego dzieci wybrane na przyszłych uzdrowicieli ćwiczyły zapamiętywanie pieśni długich na kilkaset wersów. Kahuna a’o był nauczycielem ścieżki świadomej – dzieci, które miały słabą pamięć nie mogły podążyć ta ścieżką.

Kahuna lapa’ au – uzdrowiciel posługujący się ziołami

Kahuna który posiadł głęboką wiedzę na temat działania substancji zawartych w ziołach i produktach spożywczych. Do niego przychodzono po pomoc w przypadku zaburzeń ciała fizycznego. On decydował o diecie kobiety ciężarnej oraz zalecał odpowiednie pożywienie dla niemowląt. Ordynował zdrowotne kąpiele napotne i podnoszące odporność kąpiele w lodowatej wodzie. Kahuna lapa’au wędrował przez dżunglę w poszukiwaniu roślin leczniczych; niektóre hodował w przydomowym ogródku. Ponieważ znał on również szkodliwe działanie substancji – zwykle strzegł swojej wiedzy bardzo uważnie, aby nie została użyta przeciwko życiu i zdrowiu członków Ohany.

Kahuna ho’oululahui - szaman modlący się do bogów o przyjście na świat dzieci

Dzieci traktowane były na dawnych Hawajach jak błogosławieństwo, znak dobrej współpracy z bogami. Prośby o przyjście dziecka na świat były przesyłane do bogów przez Kahunę ho’oululahui , który następnie przekazywał przyszłym rodzicom rady i informacje, jak mają się przygotować do przyjęcia dziecka. Proces ciąży był nadzorowany przez Kahunę a kobieta i jej mąż mieli pozostawać ze sobą w harmonii. Kobieta miała unikać silnych emocji, szczególnie tych negatywnych. Poddawała się zabiegom masażu oraz otrzymywała specjalną dietę. Kahuna dbał o ochronę bogów dla niej i jej przyszłego dziecka.

Kahuna kilokilo – kahuna specjalizujący się w odczytywaniu znaków na niebie

Kahuna kilokilo miał za zadanie odczytywane znaków przychylnych oraz ostrzeżeń dotyczących ważnych przyszłych wydarzeń. Nauka odczytywania znaków objawionych na niebie zawierała między innymi umiejętność rozróżnienia 37 rodzajów chmur. Chmury mogły przekazywać ostrzeżenia od bogów, mogły przekazywać przychylność i wsparcie. Chmury dzieliły się na męskie i żeńskie – wzmacniające męska albo żeńska energię. Umiejętność odróżnienia chmur nie oznaczała jeszcze umiejętności odczytywania znaków w niej zawartych – należało ustalić związek pomiędzy wydarzeniem a obserwowanym znakiem na niebie.

Kahuna makani – kahuna posługujący się duchami w celach uzdrawiania

Duchy na dawnych Hawajach były traktowane jako część rzeczywistości żyjących – rozmawiano z nimi i kontaktowano się w ważnych sprawach rodzinnych i plemiennych. Duchy przodków przebywały blisko domostw ludzkich  - specjalne rytuały przeprowadzano w celu ich „budzenia”. Wspierający zmarli mogli uczestniczyć w Ho’oponopono – słynnym hawajskim rytuale uzdrawiania. Kahuna makani mieli za zadanie zaproszenie duchów zmarłych do uczestnictwa z rytuałach. Do nich należał również obowiązek kontroli procesu „rozmowy” oraz odesłanie ducha do jego rzeczywistości. Zbyt bliski kontakt z duchami był postrzegamy jako niezdrowy, szczególnie dla małych dzieci.

Kahuna ‘ana ‘ana – kahuna - czarownik

Mistrz czarnej magii zdolny do zmiany krzywdzącego życzenia wysłanego do niego lub w celu uczynienia krzywdy innej osobie. Kahuna ‘ana’ana miał za zadanie chronić życie i zdrowie wodza. W przypadku złych życzeń, intencji wysyłanych w kierunku wodza zadaniem Kahuny ‘ana’ana była zmiana - odwrócenie działania złych życzeń. Niektórzy Ali’i zlecali Kahunie ‘ana’ana „zaszkodzenie” konkurentowi, zwykle jednak jego rola była typowo ochronna.

Kahuna nui – najwyższy rangą Kahuna

Kahuna Nui wybierany był przez społeczność Kahunów na „przywódcę”. Rola ta oznaczała najwyższe uznanie nie tylko całej społeczności ale wszystkich szamanów i uzdrowicieli na wyspie. Uznanie to wynikało zwykle z ogromnej wiedzy, doświadczenia a przede wszystkim skuteczności działania. Do Papy Henry’ego (Kahuny Nui na Wielkiej Wyspie) zjeżdżali się ludzie z całego świata po wgląd w ich problemy, po radę i kurację uzdrawiającą.

Praca Kahuny nigdy się nie kończyła. Aunti Margaret Machado – Kahunka Lomi Lomi skończyła 90 lat i wciąż duchowo uczestniczy w zabiegach wykonywanych przez jej córkę. Kiedy pytasz Kahunę, kiedy ma czas na swoje życie – zwykle słyszysz odpowiedź podobną do tej, jaką usłyszałam od Aunti Mony Kahele – „a co zrobić ze wszystkim potrzebującymi?”

A hewa no he hale kanaka, ‘a’ohe hewa i ka hale kanaka’ole– błędy i słabości od zawsze towarzyszą ludzkości...

Kahuni służyli za rodzaj łącznika z bogami i z własną doskonałą naturą. Twierdzili, że osoba może zachować zdrowie i szczęście do późnych lat życia, jednak potrzebuje przestrzegać pewnych zasad. Zapomnienie o tych zasadach powodowało załamania emocjonalne, zanik energii życiowej, kłopoty ze zdrowiem fizycznym, trudności w budowaniu spełnionego życia.
 
Kahuni nadzorowali proces uzdrawiania, jednak cała ohana potrzebowała w nim aktywnie uczestniczyć dla osiągnięcia trwałych efektów. Współdziałanie Kahunów z bogami i wszystkimi członkami ohany stanowi o skuteczności ich metod.

Przywracamy do życia stare hawajskie rytuały za pozwoleniem i wsparciem naszych nauczycieli – Kahunów i Kumu w wysp hawajskich. Udzielili nam błogosławieństwa i duchowego wsparcia dla szerzenia ich mądrej wiedzy na świecie.

Article "Kahunas specialties" author: Terenia Pomaika'i, copyrights © 2000 - 2018
Home •  Traditional Ho'oponopono •  Training •  Hawaii Expedition •  Articles •  News •  Disclimer •  Disclosure •  Cooperation •  Contact • 
Hawaiian Studies                                                                                             Hawaiian Traditional Hooponopono - copyrights © by CCRC.TM, all rights reserved 1992 - 2018
email: info@e-hooponopono.com
.